Meniu
Prenumerata

penktadienis, gegužės 10 d.


The Economist
PASAULIS 2022. JAV
Amerikiečių hegemonijos pabaiga
Vyresnysis Stanfordo universiteto mokslo darbuotojas Francis Fukuyama sako, kad pagrindinis iššūkis JAV padėčiai pasaulyje – politinis susiskaldymas šalyje.
The Economist
PASAULIS 2022. VERSLAS
Daug triukšmo dėl nieko: verslo įsipareigojimai dėl žalumo bus patikrinti
Daug prižadėti vadovų kabinetuose šiuo metu madinga. Žinomų korporacijų vadovai skuba skelbti įsipareigojimus dėl „nulinės emisijos“ tikslų. Taip jie nori pasakyti, kad jų vadovaujamos įmonės dramatiškai sumažins bendrą anglies dioksido emisiją iki nulio ar pasieks neigiamą rodiklį, t. y. panaudos technologijas, kurios ištrauks anglies dioksido iš atmosferos ir jį palaidos. Šie pažadai atitinka įvairių vyriausybių Paryžiaus klimato susitarimo įsipareigojimus sumažinti nacionalinę emisiją iki 2050 m. ir taip apriboti pasaulinį klimato atšilimą.
The Economist
PASAULIS 2022. EUROPA
Bėda viena nevaikšto: „Brexitas“ po pandemijos
Didžiosios Britanijos ekonomikai atsigaunant po pandemijos vis ryškiau bus juntamas „Brexito“ poveikis
The Economist
PASAULIS 2022. FINANSAI
Gyvybės ratas: akcijų-memų fenomenas gali likti ilgam
Hienos, grifai, liūtai ir antilopės gnu, puotaujantys prie kelių JAV bendrovių akcijų, – tokį vaizdingą palyginimą 2021 m. sausį pateikė amerikiečių komentatoriaus Thomas Friedmanas. Kalbėdamas apie vaizdo žaidimų pardavėją „Gamestop“, atsidūrusią šios puotos centre, T. Friedmanas teigė, kad jos akcijos kaina galiausiai grįš prie keturių ar penkių dolerių ribos: „Tai gyvybės ratas.“
The Economist
PASAULIS 2022
Laimikio skaičiavimas: pasaulis pagaliau suvoks, kokia didelė problema yra neteisėta žvejyba
Laikas liautis manyti, kad iš visų žmonijos veiklų plačiuosiuose vandenynuose blogiausias yra tradicinis piratavimas. Indijos ir Ramiajame vandenynuose, taip pat kitose jūrose ta ginčytina šlovė tenka visiems, kas užsiima nelegalia žvejyba. Per vadinamąją neteisėtą, nedeklaruojamą ir nereglamentuojamą (NNN) žvejybą sugaunama net 20–50 proc. viso pasaulio laimikio (ši dalis, ko gero, didžiausia kadaise turtinguose Indijos ir Ramiajame vandenynuose).
The Economist
PASAULIS 2022. ŠIAURĖS IR PIETŲ AMERIKOS
Grėsmė Amazonei: Brazilijos rinkimai žada viltį atogrąžų miškui
2022 m. prezidento rinkimai Brazilijos vyriausybei duos progą atšaukti politiką, prisidėjusią prie pasaulinės klimato kaitos. Šalies teritorijai priklauso 60 proc. Amazonės atogrąžų miško, anksčiau sugerdavusio labai daug anglies dioksido. Bet nerimą kelia 2021 m. žurnale „Nature“ paskelbtas tyrimas, kuriame nustatyta, kad per pastarąjį dešimtmetį tas miškas tapo anglies dioksido šaltiniu. Kalti miškų gaisrai ir naikinimas, kuris nuo tada, kai 2019 m. darbą pradėjo populistinis prezidentas Jairas Bolsonaro, išaugo daugiau kaip 40 proc.
The Economist
PASAULIS 2022. EUROPA
Strateginė kas? Kelias ES autonomijos link
ES bandys suprasti, ką iš tiesų reiškia strateginė autonomija ir kas parodys kelią į ją. Pokalbiai su ES pareigūnais kartais primena
The Economist
PASAULIS 2022. AZIJA
Kova dėl Mianmaro sielos
Po perversmo šalis paniro į smurtą. Nei kariuomenė, nei pasipriešinimas nešvęs pergalės. Paralelinėje visatoje Aung San Suu Kyi jau eitų antrą
The Economist
PASAULIS 2022. KULTŪRA
Naujos kosminės lenktynės: šįkart su prožektoriais ir grimu
Kosmosas kino kūrėjus keri jau daugiau kaip 100 metų. Trumpametražiame begarsiame filme „Kelionė į Mėnulį“ („Le Voyage dans la Lune“) penkis astronomus iššovė iš patrankos į Mėnulį. Išleistas 1902 m., filmas sulaukė tarptautinės sėkmės. XX a. viduryje prasidėjus JAV ir SSRS kosminėms lenktynėms, kino ir TV turinio kūrėjai pasinaudojo visuomenės susidomėjimu išleidę „Gelbėtojų komandą“ („Thunderbirds“; 1965–1966 m.), „Žvaigždžių kelią“ (1966–1969 m.) ir „2001 metų kosminę odisėją“ (1968 m.). Žiūrovus bei kritikus ir šiandien žavi kosminės odisėjos, kaip liudija tokių mokslinės fantastikos filmų kaip „Gravitacija“ (2013 m.) ir „Tarp žvaigždžių“ (2014 m.) sėkmė, taip pat biografiniai filmai apie Neilą Armstrongą ir NASA matematikus.
The Economist
PASAULIS 2022. FINANSAI
Kaldinti greitai ir lėtai: centriniai bankai iš lėto skuba link skaitmeninių pinigų leidybos
Monetų, nukaldintų valdant pirmajam Romos imperatoriui Augustui, averse buvo pavaizduota jo galva, o reverse – inkarą apsivijęs delfinas. Jūrinė emblema atspindėjo mėgstamą imperatoriaus posakį „festina lente“ – „skubėk lėtai“. Trumpai tariant, greičiausias būdas ką nors pasiekti, padaryti tai tinkamai iš pirmo karto.
The Economist
PASAULIS 2022. JAV
Mokyklų tuštėjimo metas: vargu ar mokinių skaičiai JAV valstybinėse mokyklose grįš į įprastą lygį
Dėl COVID-19 mokinių skaičius valstybinėse mokyklose smuko labiausiai nuo Antrojo pasaulinio karo laikų. XX a. 5-ojo dešimtmečio pradžioje daug vyresniųjų klasių mokinių išvyko į mūšio lauką arba stojo prie darbo. Bet šįkart neaišku, kur dingo dalis trūkstamų mokinių, o daug jų taip ir negrįš į klases.
The Economist
PASAULIS 2022. VERSLAS
Darbo jėgos pranašumas: kodėl 2022-ieji taps darbuotojų metais
Darbuotojai visame pasaulyje susidūrė su sunkumais dėl 2020 ir 2021 m. siaučiant pandemijai taikytų apribojimų. Per pirmuosius pandemijos metus dirbtų valandų skaičius pasaulyje sumenko 9 proc. Kai kuriose šalyse nedarbo lygis išaugo taip staigiai, kad sutrikdė socialinės apsaugos sistemos kompiuterių darbą. Didžiausia našta teko mažai mokamiems ar žemos kvalifikacijos darbuotojams. Kai kurie analitikai nerimauja, kad pandemija taps sudėtingesnės eros pradžia, kurioje minėtiems darbuotojams bus sunkiau rasti darbą ar juos pakeis robotai. Vis dėlto yra priežasčių nepasiduoti pesimizmui.
The Economist
PASAULIS 2022
Skurdas ir pandemija: dideliame skurde gyvenančių žmonių per pandemiją pagausėjo, bet dabar vėl mažėja
Taksi motociklo vairuotojas iš Nairobio, per COVID-19 karantiną ne vieną mėnesį slapstęsis nuo savo nuomojamo buto šeimininko, 2022 m. grįš į gatves ir pradės grąžinti skolą. Zambijos ūkininkei palengvės sužinojus, kad vietos koledžas vėl veikia ir superka jos derlių alkstantiems studentams. Delyje atlaisvinus karantino suvaržymus, į savo gimtuosius kaimus grįžę migrantai plūstels atgal į miestą ieškoti darbo.
The Economist
PASAULIS 2022. AFRIKA
PAR prezidentas: pasaulyje turi baigtis vakcinų apartheidas
PAR prezidentas Cyrilas Ramaphosa sako, jog visos tautos turi dirbti kartu, kad įveiktų pandemiją ir pasiektų teisingą ir įtraukų atsigavimą.
The Economist
PASAULIS 2022. AFRIKA
Madingas ir tvarus: prožektoriai nukryps į Afrikos mados dizainerius
2022-ųjų birželį Viktorijos ir Alberto (V&A) muziejus Londone surengs parodą apie Afrikos mados istoriją nuo nepriklausomybės iki šių dienų. Rimtas užmojis – jokiai parodai neįmanoma dorai pristatyti ištiso žemyno mados. Bet parinkę 250 eksponatų kuratoriai tikisi parodyti, kad viskas nesibaigia kutais, karoliukais ir vaško atspaudais.
ŽYMA
PASAULIS 2022